Mam już pełny harmonogram Slow Warsztatów dla Dzieci na tegoroczny Festiwal Terra Madre, 12-13 listopada w krakowskim ICE. Zarezerwujcie czas dla siebie na targi ze wspaniałym jedzeniem i dla dzieciaków na świetne zajęcia!

Podobnie jak ostatnie dwa razy i w tym roku udało się pozyskać kilka nowych perełek. Jeśli jesteście rodzicami, zapamiętajcie te firmy – są naprawdę warte uwagi.

Warsztaty dla Dzieci, Terra Madre 2016, harmonogram.

Czas z Tatą, czas z Mamą. Warsztaty dla dzieci na Terra Madre Slow Food Festival, Kraków 2016.

Tegoroczna edycja warsztatów dla najmłodszych na Slow Foodowym Festiwalu Terra Madre skupiona jest wokół relacji miedzy rodzicami a dziećmi. Obecność Taty i Mamy w życiu dziecka jest najważniejszą podstawą jego zdrowego rozwoju. W dzisiejszym rozpędzonym świecie tego czasu dla najmłodszych brakuje i to nie wyłącznie dlatego, że nie mamy go fizycznie. Często również dlatego, że myślami jesteśmy gdzie indziej. W firmie, w stresie, w finansach, albo we własnych niezrealizowanych marzeniach.

Co gorsza jednak, po cichu unikamy kontaktu z własnym dzieckiem, bo boimy się nudy, przytłoczenia, nie jesteśmy gotowi na oddanie mu własnej prywatnej przestrzeni. Gdzieś w sercu wiemy, że to nie tak powinno wyglądać, ale zagłuszamy te myśli organizując tysiąc dodatkowych zajęć szkolnych i rozwojowych. Angielski, basen, konie, balet… Bo jeśli nie, to coś je w życiu ominie. Ale to nie nauka i nie przyszła kariera omija je szerokim łukiem. I to raczej nas omija okazja wprowadzania go w dorosłość i kształtowania w nim wspaniałego człowieka.

Silne reprezentacje polskich conviviów Slow Foodu - Wrocław, Youth Wrocław, Dolny Śląsk, Szczecin, Terra Madre 2015

Silne reprezentacje polskich conviviów Slow Foodu – Wrocław, Youth Wrocław, Dolny Śląsk, Szczecin, Terra Madre 2015.

Consonni i pani Lucyna Dereń z Dereniówki, czyli Slow Food Cracovia i Wielkopolska, Terra Madre 2015

Consonni i pani Lucyna Dereń z Dereniówki, czyli Slow Food Cracovia i Wielkopolska, Terra Madre 2015.

Tymczasem – czas jest względny, umowny, zależy od organizacji i od tego, jak nim zarządzamy. Zmienia się wraz z naszymi wyobrażeniami o potrzebach naszych dzieci i tego, czego podczas zabawy chcemy je nauczyć. Poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie przekazać im swoją wiedzę, pasje, umiejętności oraz tajemnice.

Dwa w jednym jest najlepszą formą spędzania czasu w rytmie slow.

Dzieci szukają przecież w rodzicach prostego kontaktu, poczucia bliskości, ciepła, bezpieczeństwa i miłości. Te dwie potrzeby – dorosłego i dziecka – da się połączyć przez współdzielenie kreatywnych, dopasowanych do współczesności zajęć. Obecne dzieci rodzą się mądrzejsze i rozwijają się szybciej – zajęcia dla nich ani nie muszą być dziecinne, ani nudne dla nas.

Laila Joga, Wydawnictwo Format, Hocko oraz Kochane Przedszkole, Terra Madre 2015.

Laila Joga, Wydawnictwo Format, Hocko oraz Kochane Przedszkole, Terra Madre 2015.

Manufaktura Moniki, Mali Twórcy, Żywa Pracownia, MadoArt, Terra Madre 2015

Manufaktura Moniki, Mali Twórcy, Żywa Pracownia, MadoArt, Terra Madre 2015.

A my, dorośli? Czyż nie nosimy w sobie uśpionego dziecka, któremu nie dajemy dojść do głosu, albo robimy to w skrytości, gdy nikt nie patrzy?

Slow Food Polska proponuje przełamać myślenie o czasie spędzanym z dzieckiem jak o dobrze spełnianym obowiązku. Pora uwolnić się od przekonania, że przy okazji „nie wypada” samemu dobrze się bawić. W obecności dziecka wypada wszystko, również cieszyć się wspólnymi zabawkami, majsterkowaniem, grami, gotowaniem, szyciem czy projektowaniem. Są zajęcia, które nawet w dorosłym wzbudzają radość dziecka, a dziecku pomagają płynniej wchodzić w dorosłość.

Zapraszamy do aktywnych, rzemieślniczych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, które nam samym pozwolą nie umrzeć z nudów.

Wejściówki na warsztaty dla dzieci w cenie 10 zł można kupić na http://terramadre.pl/rezerwacja/ (trzeba wejść na dany dzień i na dole odszukać te dla dzieci). Wystawcy będą w Strefie dostępni przez cały dzień, zarówno dla rodziców jak i dzieci, oferując swoje produkty i usługi.

Więcej zdjęć z zeszłorocznej edycji tutaj, sprzed dwóch lat tutaj. Podzielcie się informacją wśród przyjaciół.

Tortillas Molino, Misia Kitka, Księgarnia Pod Globusem, Kino Kika, Terra Madre 2015

Tortillas Molino, Misia Kitka, Księgarnia Pod Globusem, Kino Kika, Terra Madre 2015.