Sto siedemdziesiąta pierwsza podróż Bazylii von Wilchek

Sto siedemdziesiąta pierwsza podróż Bazylii von Wilchek to współczesna baśń dla kobiet, które szukają siebie. Zło zdaje się wygrywać, a ekscentryczna arystokratka, Bazylia wyrusza w kolejną tajną misję. Nie spodziewa się, że tym razem będą jej towarzyszyć nastoletnia Pola i uparta kotka. Kobiety mają do pokonania osobiste demony oraz zostaną zmuszone do podjęcia trudnych decyzji.

Czy uda im się uratować świat i siebie nawzajem? Czy wspólna podróż pomoże uporać się z bólem i odkryć siebie na nowo? Co wydarzy się w tajemniczym Królestwie Bhutanu? Niezwykły klimat tej zabawnej i uzdrawiającej powieści podkreślają wspaniałe ilustracje Barbary Iwańskiej. Idealna propozycja dla kobiet, które szukają w swoim życiu magii, doprawionej szczyptą inspiracji do zmian.

Renata Rusnak

rocznik 1974, pisarka, blogerka, self-publisherka, tłumaczka literatury ukraińskiej. Inicjatorka wydarzeń kulturalnych i kulinarnych, propagatorka świadomego życia i odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.

Matka trzech kotów, jednego syna – kontrabasisty jazzowego oraz własnego wewnętrznego dziecka. W kuchni uzależniona od jabłek i kapusty, w życiu od pasji i słabości.

Więcej

Ilustracje

Barbara Iwańska

rocznik 1990,  absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obszar jej twórczych poszukiwań obejmuję książkę artystyczną, rysunek, malarstwo i instalację.

W swojej pracy podejmuje tematy związane z człowiekiem i jego emocjami. Interesuje ją motyw przenikania. Często inspiruje się tekstami literackimi i poezją.

Więcej

Recenzje

Aleksandra Wagner

Aleksandra Wagner, Komunikacja zapośredniczona i empatyczne rozumienie

Najciekawsze jednak jest to, że światy tych dwóch kobiet są odmienne. Istnieją między nimi obszary niezrozumienia. Pola nie rozumie wyborów Bazylii, Bazylia nie zawsze rozumie działania Poli. Kluczem do zrozumienia tej relacji jest empatia. Kobiety, nie rozumiejąc wzajemnie swoich sytuacji, uciekają się do pamięci uczuć, które przeżywały. Szukają analogii i na tym podłożu rodzi się ich bliskość i współobecność. Nie ma tu ani młodzieńczego buntu, ani natrętnego dydaktyzmu. Jest wzajemna ciekawość i pewien rodzaj afirmacji, radości z obecności.

Ostatnia Tawerna

Paweł Grzelczyk, Wyprawa ekscentrycznej Hrabiny

Książka stanowi szaloną i pobudzającą wyobraźnię mieszaninę wątków i symboli, potrafiących dostarczyć czytelnikowi rozrywki i potrafi poruszyć w człowieku struny, o których istnieniu mógł zapomnieć. Jest to pozycja napisana lekkim językiem, z dystansem, posiadająca delikatne, nieinwazyjne poczucie humoru, która mimo opowiadania o tematach trudnych oraz nieprzyjemnych, nie przytłacza, jednocześnie potrafi zauroczyć czytelnika. Jej integralną częścią są niezwykle nastrojowe ilustracje stworzone przez Barbarę Iwańską, które w połączeniu z samym tekstem baśni jeszcze bardziej działają zarówno na wyobraźnię, jak i na jakość całego wydania.

Miesięcznik Znak, czerwiec 2018, nr 757

Agnieszka Dziedzic, Bazylia ocala świat (wyobraźni)

Renata Rusnak klasyfikuje swój literacki debiut, Sto siedemdziesiątą pierwszą podróż Bazylii von Wilchek, jako współczesną baśń dla dorosłych. Decyduje się na tę formę, biorąc ją z całym dobrodziejstwem inwentarza, w tym z potencjalnymi zagrożeniami. Utwór cechuje jednak duża swoboda w prowadzeniu fabuły, co pozwala uniknąć choćby pułapek infantylizacji. Baśń Rusnak można potraktować także jako lekcję dystansu do utartych (dorosłych) przyzwyczajeń czytelniczych. Tytułowa bohaterka, ekscentryczna hrabina, to hybryda różnorodnych kliszy kulturowych. Bazylia jest lepszą wersją Jamesa Bonda, bo nie używa przemocy. Dom w latarni morskiej z tajnym gabinetem i niezastąpionym lokajem Ryszardem przywodzi na myśl siedzibę Batmana. Z kolei fakt, że dużo podróżuje i ceni przy tym dobrą kuchnię, podsuwa analogie do współczesnych podróżniczek celebrytek. Obok Bazylii pojawia się jej młodszy wariant – Pola, nastoletnia youtuberka survivalowa. Łączy je podobna wrażliwość na świat oraz wspólna wyprawa. Motyw podróży – tak charakterystyczny dla baśni – podczas której bohater / ka musi zmierzyć się ze złem i wykonać niezwykle trudne zadania, u Rusnak splata się z podążaniem w głąb siebie i własnej duchowości. W dobie nadprodukcji nowości czytelnik z pewnością doceni także starannie dobrane, oniryczne ilustracje autorstwa Barbary Iwańskiej. Dbałość o jakość wydania stanowi integralny element książki – między formą a treścią zachodzi tu równowaga.

natuli.pl

Anna Bednarska, Wzmocnijmy się!

Ta wielowarstwowa książka, do której nastrojowe ilustracje stworzyła Barbara Iwańska, to opowieść zarówno o tym, że dojrzewające dziewczynki potrzebują w swoim życiu kobiecej postaci, jak i o przeznaczeniu, stracie i wielkiej miłości. Ale też po prostu o życiu, na które składają się rozmaite doświadczenia wywołujące różne, czasami trudne emocje. Na szczęście baśń Renaty Rusnak jest jednocześnie subtelną instrukcją radzenia sobie z tymi emocjami, radzenia sobie z życiem. Jest inspiracją do naturalnego, pełnego i otwartego bycia ze sobą samym. Zarówno w chwilach dobrych, jak i złych.

Vera Zalucka, Przyjemność obcowania z Bazylią

Jakość publikacji mnie nie zawiodła. Utrzymana jest na najwyższym poziomie. Lekko aksamitna okładka sprawia, że książkę chce się trzymać w rękach, cieszyć się obcowaniem z tym wyjątkowym przedmiotem. Prawdziwa rozkosz wizualna czeka nas jednak po zajrzeniu do środka. Każdy element składu, czy to kolorowe wyklejki, lekko „frędzlowata” czcionka, czy grafiki, dekorujące kolejne części, zostały pieczołowicie dobrane do całokształtu. Na osobną uwagę zasługują ilustracje Basi Iwańskiej – w postaci drukowanej nabierają szczególnej szlachetności dzięki bezbłędnemu doborowi papieru i wysokiej jakości wydruku. Każda ilustracja opowiada osobną historię, dodaje fragmentowi powieści szczegółów, a zarazem tajemniczości i magii. Mimo to, że część obrazków przedstawia sceny trudne i niepokojące, emanuje z nich dużo ciepła i spokoju, charakterystycznego dla dobrych baśni.

Magdalena Kulesza-Fedkowicz, Uwodzące ilustracje Iwańskiej

Barbara Iwańska jest intrygującą malarką, rysowniczką z finezyjnie opanowanym warsztatem. Jej ilustracje są ciepłe, zmysłowe, przesycone pierwiastkiem żeńskim, wewnętrznym drganiem i energią wzrostu. Emanuje z nich poczucie jedności ze świadomością zwierzęcą i roślinną. A przede wszystkim jej obrazy otwierają nas na nowy wymiar tajemnicy. Zwraca też uwagę wrażliwość Iwańskiej na kolor, subtelne uwodzenie i budowanie osobliwych nastrojów światłem. Z jednej strony odmiennych, z drugiej przyprószonych melancholią i jaskółczym niepokojem. Wciągają i nie pozwalają wkraść się uczuciu obojętności. Nie są monotonne, wymykają się też schematowi. Natężenie impulsów mobilizuje do odbycia tej podróży. Wyszukiwanie w powieści kolejnych ilustracji jest niczym przedzieranie się w napięciu przez zasłony metafor, prezentujących coś pierwotnego, co leży poza światem widzialnym.

Pytania

Przygody Bazylii to lekko wyboista podróż w głąb siebie. Dla hrabiny oznacza drogę do wybaczenia, dla młodszej bohaterki, Poli – inicjację w dorosłość, która prowadzi do pogodzenia się ze stratą. Jest to też na wskroś współczesna powieść o silnych, niezależnych kobietach, które nie pytają o pozwolenie do działania. Girls Power w pełnej krasie, osadzone w technologicznej rzeczywistości i płynącej z wnętrza nadnaturalnej mocy. Biorąc pod uwagę występowanie sieroty, nietypowej opiekunki, przejścia do innej krainy, złowrogiego stwora, magicznych zwierząt i nadprzyrodzonych mocy, można powiedzieć, że jest to Harry Potter dla dziewczyn.

Przygody Bazylii von Wilchek to 224 strony przyjemnego w dotyku papieru gładzonego Alto 1.2 Satine Naturel o gramaturze 115. Papier ten zachowuje wszystkie cechy papieru kredowego, jednocześnie jest całkowicie wolny od nieekologicznej, nierecyklinowalnej powłoki chemicznej, typowej dla papierów kredowych. Powieść zawiera 13 kolorowych ilustracji autorstwa Barbary Iwańskiej w formacie 240 x 165 mm i kolorowe wyklejki. Charakteryzuje się wysokiej jakości drukiem offsetowym. Książka jest też szyta, co zapewnia jej możliwość szerokiego rozkładania bez groźby rozklejenia kartek. Bardzo elastyczna i wygodna oprawa zintegrowana, powleczona aksamitną folią Soft Touch, dodaje jej nowoczesności, a wykończenie grzbietu kapitałkami – elegancji. Wszystkie te elementy powodują, że mamy do czynienia z przepięknym, niecodziennym wydaniem.

Sprzedaż prowadzona jest głównie internetowo na tej stronie, można ją również zamówić przez Allegro. Przesyłki wysyłamy kurierem.

W tej chwili powieść jest dostępna w:
– Księgarnia Pod Globusem, Długa 1, Kraków
– Księgarnia de Revolutionibus, Bracka 14, Kraków
– Księgarnia FiKa, Jana Pawła II 6, Szczecin
– Księgarnia Litera, Nawrot 7, Łódź
– Konopne Kuracje, Chałubińskiego 9, Warszawa
– Wine Concept, Merkuriusza Polskiego 2, Swoszowice
– Carrefour Express, Hologówka 197A, Ochotnica Dolna
– Carrefour Express, Środkowa 198, Białka Tatrzańska

Młodzież poszukująca silnych, nietuzinkowych, całkowicie współczesnych bohaterek. Dziewczyny, dla których bohaterki mogą stać się wzorcem niezależnej, ale wrażliwej i odpowiedzialnej kobiety. Dorosłe kobiety wzbudzające w sobie wewnętrzną, kobiecą moc. Dorośli ceniący sobie przyjemność, zmysłowość i wyobraźnię. Osoby poszukujące swojej ścieżki życiowej, zaciekawione światami duchowymi. Kolekcjonerzy ilustracji i pięknych wydań książkowych.

Nie, to powieść fikcyjna z pogranicza baśni i magicznego realizmu. Bohaterki żyją za to zgodnie z wartościami prezentowanymi na blogu, szanują sobie komfort psychiczny oraz cenią dobre jedzenie 😉

Wszystko zaczęło się od tego, że przyjaciółka autorki, Bazylia, wyszła do sklepu po buty w góry, a wróciła z fotelem. Kobiety zaczęły żartować i marzyć o tym, by podróżowanie w góry w fotelu stało się możliwe. I tak, słowo do słowa, zrodził się pomysł spisania przygód hrabiny von Wilchek. Renata Rusnak wplotła w powieść swoje góralskie korzenie – powieść nasączona jest mitologią, ludowymi wierzeniami w magiczne zwierzęta, siły zła, rządzące umysłami ludzi, podszepty realnego „szatana”.

„Nas babka uczyła życia przy pomocy alegorii i przypowieści – mówi autorka. – Na każdy problem i każde zjawisko była jakaś opowieść „z życia wzięta”, w której Pan Szatan kusił do złego. Słuchanie go zawsze kończyło się śmiercią naiwnych bądź niedobrych ludzi. Pływając w rzece trzeba było uważać na topielców, idąc wzdłuż drogi na wisielców, a zarośla, wzgórza i lasy pełne były duchów. I prawie każdej czynności towarzyszył specjalny rytuał”.

Autorka interesuje się rozwojem technologii, powieść jest więc osadzona w realiach nieco wyprzedzających współczesność. Każda użyta w książce technologia została już wynaleziona, czasami tylko jej rozwój i zastosowanie zostały przyspieszone. Jedynie prace nad wynalezieniem napędu na energię Pola Punktu Zerowego pozostają mało zaawansowane.

„Niesamowite jest to, że kiedy napisałam rozdział o wynalezionym w laboratorium hrabiny napędzie na energię Pola Punktu Zerowego, spotkałam niewidzianego latami wujka. Okazało się, że amerykańską emeryturę inżyniera postanowił poświęcić na przetestowanie swojej teorii o budowie napędu na nieskończoną energię! Przyjechał do Polski, żeby zbudować taki napęd. Gen fantastów-konstruktorów jest bardzo silny w mojej rodzinie, jestem pewna, że swoje zamiłowanie do pisania wzięłam po tacie, który zmyślał dla nas „bajeczki” i całe życie coś w domu przerabiał, montował i wyrzucał i znowu zmieniał”.

Starsza bohaterka, Bazylia von Wilchek ma lat pięćdziesiąt, młodsza, Pola – piętnaście. Uczestniczą w tych samych zdarzeniach, lecz ich perspektywa jest odmienna. Osoby w różnym wieku wyniosą z lektury różne wrażenia. Z tego powodu książka nadaje się do parokrotnego lub pokoleniowego czytania. Będzie też świetna na rodzinny prezent.

Recenzje i oceny można wystawiać na portalach Lubimy Czytać i Good Reads, na Facebooku, albo prywatnie w wiadomości z okna kontaktowego na tej stronie. Oznaczenie postów w mediach społecznościowych hashtagiem #bazyliavonwilchek oraz #podróżbazylii ułatwi ich wyszukiwanie.

Polecanym rozwiązaniem jest zakup ebooka. Inna metoda, to zamówienie powieści przez znajomych lub rodzinę z Polski. Sprzedaż bezpośrednią za granicę niestety komplikuje prawo.

Tak, wydawnictwo przygotowuje taką opcję. Informacje o ich dostępności pojawią się na tej stronie oraz fanpejdżu książki. Można również napisać do wydawcy w tej sprawie, korzystając z formularza kontaktowego.

Odezwać się przy pomocy formularza w zakładce Kontakt.

naturalnie 2017