Adzuki, quinoa, papryka z piekarnika

written by Renata Rusnak 25 stycznia 2014

Kolejne zdjęcie z kolekcji Papuamu. Każda fasola czy soczewiczka charakteryzuje się osobnym smakiem. Jako niezastąpione źródło dobrze przyswajalnego, zdrowego białka roślinnego, powinna znaleźć się codziennie na naszym talerzu. Możecie być pewni, że zaczynając eksperymentalne poszukiwania rozmaitych odmian fasoli, natkniecie się na cuda, z których da się wyciągnąć jeszcze większe cuda, łącząc je z najlepiej pasującymi ziołami czy warzywami.Z fasoli da się robić wszystko, łącznie z makaronami, plackami, pasztetami, pastami, deserami, ciastami i nawet lodami.

Adzuki jest na tyle ciekawa w smaku, że obok mung i czarnej należy do moich ulubionych fasol. Świetne połączenie z adzuki daje kolendra, kmin rzymski i imbir, które zresztą wspomagają jej trawienie. Jeśli ma posłużyć za bazę do dania słodkiego, sprawdzi się też odrobina gałki muszkatołowej i pozostałe przyprawy korzenne.

Tutaj najbardziej podstawowa wersja fasolki adzuki, świetnie łączącej się z równie delikatną quinoą, podkreślona zgrilowaną słodką papryką. Bardzo proste wykonanie, które daje satysfakcjonujący efekt.

Papuamu Food. Foto Aga Wojtuń, Green Carrot. Ceramika Andrzej Mędrek

Papuamu Food. Foto Aga Wojtuń, Green Carrot. Ceramika Andrzej Mędrek

  1. Wypłucz, namocz (co najmniej 4 godziny) fasolę adzuki.
  2. Paprykę słodką czerwoną lub zieloną potnij na ósemki, usuwając gniazda i zostaw na dwie, trzy godziny w dobrym, najlepiej starszym i naturalnie słodkawym occie balsamicznym, leciutko tylko soląc i posypując bazylią. Octu nie lej zbyt dużo, niech nie pływa, ma jedynie z każdej strony oblewać paprykę. Nie używaj octu podłej jakości, zbyt winnego ani sztucznie słodzonego (karmelizowanego).
  3. Ugotuj adzuki ze szczyptą kminu rzymskiego w wodzie na 2 palce ponad fasolę.
  4. Opcjonalnie pod koniec gotowania wetrzyj do fasoli troszkę świeżego lub dodaj suszonego imbiru i posól minimalnie.
  5. Wypłucz dobrze quinoę i nastaw w wodzie 2:1 na 15 minut od zawrzenia pod przykryciem na wolnym ogniu.
  6. Paprykę wstaw do piekarnika na 180C w naczyniu pod folią na 30-40 minut, rozkładając kawałki pojedynczo, nie warstwowo. Fajnie, jeśli się lekko przypiecze, ale nie będzie rozmamlana. Dobrze smakuje też z grilla.
  7. Jeśli masz i lubisz posyp adzuki już na talerzu świeżą kolendrą. Jeśli nie, możesz do gotowania dodać kilka ziaren kolendry.

W tak prostym daniu wiele zależy od tego, jak starannie ugotuje się poszczególne składniki. Ważne jest, żeby się nie rozpadały, ale też żeby nie były za suche lub niedogotowane. Jeśli lubisz sosy i nie lubisz jeść suchych dań, lub jeszcze nie potrafisz prawidłowo ugotować fasoli czy kaszy, żeby była odpowiednio miękka i wilgotna, możesz do drobniej skrojonej papryki w piekarniku lub na patelni dodać kilka średnio skrojonych pomidorów i pozwolić się im roztopić na sos. Dodaj trochę więcej bazylii, świetnie tu zadziała świeża. Nie rób sosu pomidorowego – głównym warzywem wciąż powinna być papryka, pomidorów użyj tylko dla uzyskania soku. Możesz skropić to sokiem z cytryny.

Możesz zrobić osobno adzuki w pomidorach i winie czerwonym, również z bazylią.

Fasolka jest drobna, gotuje się dość szybko, uważaj na rozpadanie, ale lepiej niech się rozpadnie niż miałaby być twarda. Jeśli nie wchłonęła całej wody, odcedź ją, zachowując wodę do doprawienia, odgrzania, albo pod zupę. Jeśli gotujesz bez zamaczania, użyj wody 2:1. W szybkowarze ugotuje się szybciej.

Może Cię zainteresować

Napisz komentarz